U dobíječky parkuje auto se spalovacím motorem
Co dělat, když auto se spalovacím motorem blokuje dobíjecí stanici?
Podle § 27 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích „nesmí řidič zastavit ani stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno.“ Přesto existuje výjimka, která říká, že pokud je o zastavení a stání, které je kratší než 3 minuty a neohrožuje či neomezuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, řidič toto vyhrazené místo může využít.
Pokud tedy na místě vyhrazeném k dobíjení elektromobilů parkuje vůz se spalovacím motorem déle než 3 minuty, je několik způsobů, jak tuto nepříjemnou situaci řešit.
-
Jednou z možností je zavolat městskou nebo státní policii. Ta na náklady vlastníka vozidla může nechat automobil odtáhnout. Tato varianta je však časově náročnější.
-
Pokud jde o blokování dobíjecího stojanu například v obchodním domě, rychlejší variantou bude nechat majitele vozu vyvolat. V tomto případě je potřeba nahlásit registrační značku, typ a barvu vozu.
-
Další možností je se pokusit zajet co nejblíže k dobíjecí stanici, aby vám stačila délka kabelu. V tomto případě ale musíte počítat s tím, že až přijde majitel čoudícího vozu, může se situace vyhrotit.
Pozor: Pokud je u dobíječky značka s parkovacím kotoučem (disk), je povinné mít během dobíjení za sklem auta „hodiny“. Pokud parkovací kotouč nemáte, stačí počáteční hodinu dobíjení napsat ručně a dát za sklo. Jinak hrozí pokuta od Policie.
Přejeme vám bezproblémové dobíjení na veřejných dobíječkách. 🙂 V opačném případě nemilosrdně volejte Policii. Pomůžete tak kultivovat jasná pravidla soužití mezi elektromobily a auty na spalovací motor.