Tichý parťák do každodenního shonu
Tichý chod auta na baterky izoluje od ruchu velkoměsta. Po první jízdě elektromobilem budete zvažovat přesun dětí do nejvzdálenější školy ve městě, abyste mohla jezdit bezemisním vozem co nejdéle. Jaké jsou výhody elektromobilu?
- Díky naprosto tichému chodu motoru si při jízdě můžete nerušeně užít klid, nebo oblíbenou hudbu. Avšak tichá voda břehy mele. Akcelerace elektromobilu vás ohromí. Ale pozor, je to návykové!
- Elektromobil je mnohem ekologičtější k životnímu prostředí. Ušetříte jak za náklady na dopravu (kilometr vás vyjde levněji než se spalovacím motorem), tak za náklady na servis. Takže budete mít o důvod víc koupit si tu novou kabelku – a nebo boty.
Samozřejmě je zde také několik nevýhod, které vás mohou od koupě elektromobilu zrazovat, ale klady převyšují zápory. Jednou z nevýhod je poněkud vyšší pořizovací cena. Ale elektromobilita se neustále vyvíjí, a tak už je možné pořídit si elektromobil od 500 000 Kč.
Někoho může odradit menší dojezd než u spalovacího motoru, kdy s plnou nádrží můžete brázdit silnice i 600 a více kilometrů. Ruku na srdce, kolik kilometrů za týden doopravdy najezdíme? Pokud nepočítáme víkendové výlety, tak dojezd mezi 250 a 500 kilometry, které tyto vozy v dnešní době nabízejí, je na pracovní týden dostačující. A pokud máte možnost dobíjení doma v garáži, vyhnete se tak návštěvám dobíjecích stanic.
Nabíjení – největší strašák elektromobility
Nabíjení elektromobilu vás sice čeká častěji, ale i když možná působí složitě, jde o jednoduchou záležitost. Můžete ho dobít doma ze zásuvky, což sice zabere více času, ale dobíjení přes noc nás v ničem neomezuje. Další z možností je nabíjení na některé z rozrůstajících se dobíjecích stanic. V závislosti na rychlosti dobíjecí stanice můžete svůj elektromobil nabít i v řádu několika minut.
Jak pečovat o baterii tak, aby vám vydržela co nejdéle?
Určitě je vhodné vyvarovat se pravidelnému rychlonabíjení. Nabíjení na těchto rychlých dobíjecích stanicích je výborné v případě, že potřebujete co nejrychleji dobít baterii, ale určitě není vhodné z dlouhodobého hlediska. Ideálně svůj elektromobil dobíjejte pomaleji třeba v průběhu noci.
Nejefektivnější a také pro baterii nejvhodnější je dobíjení tzv. 20-80%, což znamená nevybíjet pod 20 procent a nabíjet na 80%. V tomto rozmezí dokážete elektromobil nabít v řádu několika minut a získáte pořádnou dávku kilometrů. Dobíjení na 100% využívejte pouze před dlouhými cestami.
Pokud vyrážíte někam na delší výlet, je vhodné si předem zjistit, kde najdete dobíjecí stanice. S přibývajícími stojany se dá říct, že už můžeme nabíjet opravdu téměř na každém rohu. Většina aut si dokonce dobíjecí stanice vyhledává sama, prostřednictvím infotainmentu, kde se zobrazují nejbližší stanice včetně jejich dobíjecího výkonu.
V dnešní době má už téměř každá automobilka na trhu svůj elektromobil, je tedy z čeho vybírat. Tak který bude ten váš? 🙂