
Rychlé dobíjení elektromobilu
Telefon s kamarádkou nebo vypití dobré kávy. Přesně tolik času člověk stráví na rychlonabíječce, aby mohl pokračovat dalších 200-300 kilometrů na své cestě bezemisním vozem. Jaké existují druhy DC rychlonabíječek a jak správně nabíjet, to zjistíte v našem článku.
Co to vlastně rychlá DC nabíječka je? Pod zkratkou DC se skrývá název Direct Current, tedy označení pro stejnosměrný proud. Z běžného AC střídavého proudu přeměňuje samotná nabíjecí stanice na DC stejnosměrný proud. Tyto stanice mají různé výkony.

dobíjení: foto Žena v autě.cz
- Tou nejběžnější a hodně využívanou nabíječkou je ta s výkonem 50 kW, díky kterému si dobijete baterii do 80 % za cca 45 minut.
- O trochu rychlejší je pak 75 kW nabíječka. Dobití baterie zabere v průměru 30 minut.
- Ještě silnější kalibr nabízí 150 kW nabíječka. Zde se baterie do 80 % nabije za cca 15 minut.
- Nejrychlejší dostupné konektory u nás nabízejí výkon 300 kW. I takového „ultrachargeru“ dobijete auto do 80 % kapacity za cca 6 minut.
Pro nabíjení na DC stanici musíte využívat správný konektor. Jak elektromobil na rychlonabíječce nabít? Základem je mít zřízenou předplacenou službu u poskytovatele energií, nebo mít alespoň kreditní kartu a chytrý telefon pro nabíjení bez smlouvy.
Pokud máte uzavřenou smlouvu a k autu nabíjecí kartu nebo nabíjecí čip, postupujte jako v následujícím videu.
- krok: Vysuňte DC konektor z rychlonabíjecí stanice a zasuňte ho do otvoru pro nabíjení elektromobilu.
- krok: Přiložte čip pod obrazovkou nabíjecího stojanu, dojde tak k autorizaci. Zvolte typ konektoru a zahajte dobíjení. Sledujte komunikaci stanice s elektromobile, zda došlo k úspěšnému propojení. Ozve se nepatrné cvaknutí a stojan rychlonabíječky začne tiše „hučet“.
- krok: Po nabití do požadovaných % baterie elektromobilu se opět autorizujte čipem a ukončete nabíjení. Pokud dobijete baterii do 100 % (doporučujeme nabíjet s ohledem na větší životnost baterií jen do 80 %), nabíjení se samo ukončí.